Befizetésekkel kapcsolatos gyakran Ismételt Kérdések itt.
A beruházás lebonyolítója, az RSD Parti Sáv Társulás a projektben résztvevő vállalkozásokat közbeszerzés útján választja ki. A helyszíni csatornázási munkálatok időpontja a közbeszerzési eljárások befejezésétől függ, melyek jelenleg is folyamatban vannak. A beérkezett ajánlatok elbírálása után kerül sor a konkrét kivitelező cég kiválasztására, aki a konkrét csatornázási munkálatokat megkezdi. A nyertes kivitelező pályázata alapján tudjuk közzé tenni a kivitelezési munkálatok részletesen kidolgozott ütemtervét és ekkor kezdődhet meg a kiviteli tervek felülvizsgálata, aktualizálása. Minderre előreláthatólag a 2014 tavasszal fog sor kerülni.
Az érdekeltségi hozzájárulásokat az RSD Víziközmű Társulat gyűjti össze a mintegy 8500 ingatlantulajdonostól. Az Ön és a többi tag befizetései is a Társulat folyószámlájára érkeznek be. A Társulat az így összegyűjtött befizetéseket, mint a beruházás Európai Uniós pályázatának önrészét közbeszerzési eljárás keretén belül használhatja fel. A közbeszerzés minden mozzanatát a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (www.nfu.hu), a Nemzeti Környezetvédelmi és Energiaközpont Nonprofit Kft. (www.nkek.hu) felügyeli. Végső ellenőrzést és felügyeletet az Európa Unió gyakorol. Az esetleges többletköltségeket, és a határidő eltolódásából adódó veszteségeket a Támogató Szervezet viseli.
A 14 érintett településből alakult RSD Parti Sáv Önkormányzati Társulás tagönkormányzatai vállalják a befizetett összeg visszatérítését, ha a projekt mégsem valósulna meg. Azonban egyrészt a Víziközmű Társulat bankszámláján ezidáig összegyűlt közel 780 millió Forint befizetés élő bizonyítéka a lakosság támogatásának, másrészről a 2011. szeptemberében aláírt Támogatási Szerződés bizonyítja, hogy az Unió célja is a projekt megvalósulása.
Tehát a projekt meghiúsulásának alacsony a valószínűsége.
A beruházás tulajdonképpen 2011 szeptemberében a Támogatási Szerződés megkötésekor már elkezdődött. Jelenleg a konkrét csatornázási munkálatok adminisztratív előkészítése folyik, mely során már keletkeznek kötelezettségek, (pl. közbeszerzési tanácsaadó díja) melyek finanszírozására biztosítani kell a forrásokat addig is amíg az Unió a támogatást kiutalja. Ezt az Unió a kivitelezési költségeket igazoló számlák benyújtását, és azok jóváhagyását követően fogja megtenni. Ehhez azonban szükséges, hogy a Kedvezményezett fel tudja mutatni az önrészt, vagyis minden egyes elszámolásra benyújtott számla 29%-át. Az érdekeltségi hozzájárulások befizetését a belépési nyilatkozaton választott fizetési módozatban (egyösszegű, részletfizetés), 2012. május 31-ig kellett megkezdeni. További információk a befizetés feltételeiről itt.
A beruházás alapja egy gerincvezeték kiépítése az ingatlanok előtt. A szennyezőanyag bevezetése két módon történhet:
A gravitációs rendszernél a gerincvezetékről közvetlenül megtörténik a kiállás, és ezen a ponton gravitációsan (természetes lejtéssel) a házból rákötnek a rendszerre.
A nyomott rendszernél szintén megtörténik a gerincvezetékről a kiállás, de egy házi gyűjtőakna közbeiktatásával. Ide a szennyezőanyag gravitációs úton kerül ki a házból, de az aknából egy darálós átemelő-nyomó szivattyú préseli a szennyvizet tovább, a gerincvezetékbe. A házi átemelő működéséhez szükséges elektromos áramot a tulajdonos elektromos hálózatáról biztosítjuk, de az áramfogyasztás díját az üzemeltető beszámítja a csatorna használati díjába.
Ennél a rendszernél a telken belül addig a pontig kerül lefektetésre a szennyvízcső, ahonnan gravitációsan rá lehet csatlakozni a rendszerre. Ezen a ponton kerül elhelyezésre az átemelő szerkezet.
Érdemes most csatlakozni a csatornázáshoz, mert most a komplex RSD projekt részeként van először és nagy valószínűséggel utoljára lehetőség arra, hogy üdülőterületen EU, illetve állami támogatás felhasználásával történjen csatornaépítés.
Most az üdülőtulajdonos fizet ugyan kevesebb, mint 30%-ot, de a többit, több mint 70%-ot, ajándékba kapja és ez csak ennek a projektnek a keretében lehetséges.
A hagyományos szennyvíz fejlesztések pályázati kiírása, a KEOP 1.2.0 csak belterületi fejlesztéseket támogat, most is.
A szennyvízelvezető rendszer kiépítése önkormányzati feladat, most lehetőségük van az önkormányzatoknak, hogy a tulajdonosokra csak kevesebb, mint 30%-nyi költséget terheljenek.
A megvalósítást követően is lesz lehetőség a rákötésre, azonban ekkor a jelenleginél drágább lesz a csatlakozás. Az önkormányzat határozza meg a közműfejlesztési hozzájárulás összegét, ha nem lehet pályázni támogatásra, akkor nagy a valószínűsége, hogy nem a jelenlegi 30%-os önrészt kell az ingatlantulajdonosnak megtérítenie, hanem sokkal magasabb százalékát a teljes beruházásnak. Egyéb kedvezőtlen tényező, hogy esetleg akkor már nem vehetnek igénybe pl. részletfizetési konstrukciót.
A 60/2000/EK Víz Keretirányelv alapján elkészült Magyarország Vízgyűjtő-gazdálkodási Terve a parti sáv csatornázását, mint intézkedést tartalmazza, 2015-ig történő megvalósítási határidővel.
Ezért mindenképp érdemes most csatlakozni a projekthez, mert 2015-ig előírás, hogy a parti sávot csatornázzák. Ha ez nem ennek a projektnek a keretében valósul meg, akkor biztos, hogy nem 30%-os, hanem sokkal magasabb önrész megfizetésével lesz erre lehetősége az ingatlantulajdonosnak.
Nem, már nem lehet. 2012. május 31-ével lezárult az önkéntes csatlakozás időszaka. A 1995. évi LVII. vízgazdálkodásról szóló törvény értelmében minden, a projektben érintett ingatlantulajdonos tagja a Víziközmű Társulatnak, függetlenül attól, hogy belépett-e a Társulatba nyilatkozatának leadásával.
Önkéntes tag: az az érintett, aki május 31-ig leadta fizetési nyilatkozatát, ő választhatott a fizetési módozatok közül.
Kényszertag: az az érintett, aki május 31-ig nem nyilatkozott, ennek következtében az önrész egyösszegű fizetésére csak lehetősége.
Amennyiben nem fizetné az önrészt a Víziközmű Társulat fizetési felszólítások után a területileg illetékes jegyzőnek fogja átadni az ügyet behajtásra. A hozzájárulás összege adók módjára beszedhető.
Az RSD Parti Sáv Projekt egy Európai Uniós támogatásra számot tartó projekt. A beruházás 29%-át az ingatlantulajdonosok érdekeltségi hozzájárulásai (befizetései) fedezik. A fennmaradó 71%-ot az Európai Unió biztosítja.
Az érdekeltségi hozzájárulás településenkénti pontos összegét ide kattintva, a Víziközmű Társulat honlapján tekintheti meg.
A Víziközmű Társulat megalakulásával a 2/3-os támogatottság biztosított, tehát az érdekeltségi hozzájárulás a további érintett 1/3-nyi ingatlantulajdonosra nézve (akik vagy nem nyilatkoznak, vagy nemleges választ adtak vagy nem fizetik a részüket) kötelező érvényűvé válik a RSD Víziközmű Társulat alapszabálya szerint. A projekt miattuk nem fog meghiúsulni.
Az RSD Parti Sáv pályázat a KEOP 2.2.1 komplex vízvédelmi beruházások konstrukcióban valósul meg.
A szennyvizes irányelv a 91/271/EK, a magyar rendelet a 25/2002. (II. 27.) Korm. Rendelet a Nemzeti Települési Szennyvíz-elvezetési és tisztítási Megvalósítási Programról.
A 60/2000/EK Víz Keretirányelv alapján elkészült Magyarország Vízgyűjtő-gazdálkodási Terve a parti sáv csatornázását, mint intézkedést tartalmazza, 2015-ig történő megvalósítási határidővel.
A Viziközmű Társulatot a projektben érintett 8500 ingatlantulajdonosa hozta létre azzal a céllal, hogy az önrészként befizetett érdekeltségi hozzájárulásokat begyűjtse.
Mivel tagja minden érintett, közöttük egy társulati tagsági viszony létezik melyet a társulat Alapszabálya és a közgyűlési határozatok szabályoznak. Ennek értelmében a tagok a Víziközmű Társulattal nem kötnek szerződést, hiszen önmagukkal kötnének ebben az esetben szerződést. A társulat tagjai semmilyen esetben sem fognak az Alapszabályban rögzített összegeknél többet fizetni.
Mivel tagja minden érintett, közöttük egy társulati tagsági viszony létezik melyet a társulat Alapszabálya, és a közgyűlési határozatok szabályoznak. Ennek értelmében a tagok a Víziközmű Társulattal nem kötnek szerződést, hiszen önmagukkal kötnének ebben az esetben szerződést.
Mivel az Ön ingatlana nem része a Parti Sáv projektnek, ezért annak csatornázására egy ettől független közműfejlesztési projekt részeként kerülhet sor.
Alapértelmezésben a szennyvízelvezető rendszer kiépítése önkormányzati feladat, és az önkormányzat határozza meg a közműfejlesztési hozzájárulás összegét. Előreláthatólag nagy a valószínűsége annak, hogy nem a jelenlegi 30%-os önrészt kell majd megfizetnie, hanem ennél magasabb százaléknyi önrészt.
Az Önre eső érdekeltségi hozzájárulás mértékét a területileg illetékes önkormányzat fogja tudni meghatározni a későbbiekben az Önéhez hasonló igények beérkezését követően, és annak függvényében, hogy milyen projekt keretében tervezik a rácsatlakozást (pl. támogatott, nem támogatott).
Kérjük, vegye fel a kapcsolatot a területileg illetékes önkormányzat műszaki osztályával és jelezze csatornakiépítés iránti igényét. (Önkormányzati Kapcsolattartók)
A honlap címlapján bal oldalon található térképen a település nevére kattintva megtalálhatóak az átnézetes helyszínrajzok. Ezeken a helyszínrajzokon a helyrajzi szám segítségével tudja beazonosítani ingatlanát. A térkép alatti jelmagyarázat (címlapon található) az segít a térkép jelzéseit illetően eligazodásban.
A kiviteli terveket a közbeszerzés útján kiválasztott kivitelező cég aktualizálni fogja a munkálatok megkezdése előtt.
A műszaki tartalmat illetően a dokumentumok menüpontban olvashat az adott területre tervezett műszaki megoldásról, többek között az átemelő akna felépítéséről.
Az elfogyasztott energia az üzemóra-számláló alapján jóváírásra kerül a szennyvízdíjban. Nem a tulajdonos lesz az üzemeltető, hanem a szolgáltató feladata lesz az üzemeltetés. A tulajdonosnak csak arra kell figyelnie, hogy rendeltetésszerűen használja a csatornát, tehát oda nem való anyagok, tárgyak (háztartási szemét darabok) ne kerülhessenek bele.
A karbantartás a szolgáltató feladata lesz, de a tulajdonos felelőtlen használatából keletkező meghibásodásból eredő költségeket a tulajdonosnak kell fedeznie (oda nem való anyagok, tárgyak, háztartási szemét darabok).
A hibajavítás költségét csak abban az esetben kell kifizetni, ha az nem rendeltetésszerű használatból eredően következik be (egyéb ételhulladék, ami nem kommunális szennyvíz… pl. csont, rongydarab… stb.)
Ennek a kérdésnek a megválaszolásában a helyi önkormányzat jegyzője az illetékes. Az RSD Parti Sáv Projekt a szennyezőanyagok parti sávból történő kivezetésével foglalkozik, ahol a csatornázás egy környezetvédelmi beruházás módszere és nem klasszikus értelemben vett közműberuházás. Az ivóvíz bevezetéssel vagy egyéb, nem a parti sávot érintő csatornázási projektekkel kapcsolatban az érintett önkormányzatok műszaki osztálya tud felvilágosítást adni.